I don’t know whether to laugh or cry…

This is the August 2007 figures from the USDA on how much food for a family costs, on average. According to this, we should be spending …are you ready for this???? $751.10 (!) a month for our family of five. On an extravagant month (like back last summer when I experimented with buying more organic and meat from a local farm, or on the months when I’ve bought a few convenience items), I figure we spend maybe 3/4 of this. …And that figure is for the LOW COST plan! Now, granted, I may never reach the frugality of some members of my family, but that really has me encouraged for now :). I have no idea how they come up with that figure, but it would be fun to find out. Yeesh. Seven hundred a month!

One thought on “I don’t know whether to laugh or cry…

  1. I’m thinking we spend MAYBE $300 in a month i splurge, and i feel guilty about that. How in the WORLD could one spend $750? I am mystified.

Comments are closed.